Bakan Şimşek Açıkladı: Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 35 Milyar Dolarlık Borç

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ve mali darboğaz, ülkenin ekonomi politikalarında uluslararası dev finans kuruluşlarına başvurulmasını kaçınılmaz hale getiriyor.

TÜRKİYE’YE 35 MİLYAR DOLARLIK KREDİ

Her fırsatta Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeniden masaya oturulmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan bu söyleminin arkasında dururken, bir taraftan da kurmayları aracılığıyla Türkiye’ye Cumhuriyet tarihinin en yüksek borçlu zamanlarını yaşatmaya devam ediyor.

Bu doğrultuda bayramın ilk gününde açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile 5 yıllık vadede 17 milyar dolarlık kredi üzerinde anlaşmaya vardıklarını hatırlatarak, yayınlanan Orta Vadeli Program (OVP) sonrasında bu krediye 18 milyar dolar ekleme yapıldığı ve Türkiye’ye ayrılacak bütçenin 35 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

TÜRKİYE EN UYGUN FAİZLE BORÇLANAN ÜLKELERDEN BİRİ

Konuya ilişkin açıklamalarında detayları paylaşan Bakan Şimşek, Türkiye’nin Dünya Bankası’ndan uygun koşullu kredi kullanan ülkeler arasında dünyada 3’üncü, bölgesinde ise birinci sırada olduğu bilgisini veren Şimşek, yeni programın detaylarını da paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x