AYM’den boşanma davalarına ilişkin kritik iptal kararı

T24 Haber Merkezi

Resmi Gazete’de yer alan Anayasa Mahkemesi (AYM) Kararı ile Medeni Kanun’da yer alan; açtığı boşanma davası reddedilen çiftlerin, 3 yıl içinde bir araya gelmemeleri halinde eşlerden birinin isteğiyle boşanılması kararı verilmesi kuralını iptal edildi. İptal hükmü, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

AYM, Medeni Kanun’un 166. maddesinin dördüncü fıkrasını iptal etti. Yüksek Mahkeme, “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir” kuralının özel hayata ve aile hayatına saygı gösterilme hakkı ile aile kurumunu koruma amacı arasında makul bir denge sağmadığına vurgu yaparak, ölçülülük ilkesini ihlal ettiğine hükmetti.

AYM kararında, “Özel hayata ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkı ile aile kurumunu koruma amacı arasında makul bir denge sağlamayan kuralın orantılılık alt ilkesi yönünden ölçülülük ilkesini ihlal ettiği sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Yüksek Mahkeme, kuralı Anayasa’nın 13. ve 20. maddelerine aykırı bularak iptal etti.

Karar, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x